Hipnoz

EĞİTİMLERİMİZ
Genel Hipnoz Bilgileri
 
Burada öncelikli olarak başlamadan önce belirtilmesi gereken nokta psikolojik desteğe yönelik her hastada yüzde yüz hiç bir rutin tedavi yöntemlerinin başarıya ulaşabileceği fikridir. Her bir birey için psikolojik durumlarına ilişkin olarak eklektik yöntem uygulanması gerekmektedir yani her bir bireye özgü terapi modeli geliştirilmeli, kişinin hassas yönleri zayıf ve güçlü olduğu noktalar belirlenmeli akabinde terapi sürecinin yöntem ve metodunun geliştirilmesi daha başarılı ve etkin şekilde çözüm odaklı çalışılmasına imkan sağlanmalıdır.
 
Hipnoz başlı başına tam anlamı ile sınırları henüz belirlenmemiş bir alan olmakla beraber kişilerde hipnoza yönelik olumsuz düşünceler olabilmektedir.
Başlangıçta açıklama gereği duyduğumuz bir husus olarak hipnoz ile ilgili yanlış,eksik bilgileri netleştirmekte fayda olacaktır.
 
Hipnoz ; kişilerin zihinsel fonksiyonlarına farklı bir pencereden bakabilmeye sanatıdır. Bu farklı bakış esnasında hipnoz olan kişinin de kendisini daha önce hiç farkına varmadığı yönleri ile tanıştırma fırsatı sunulmaktadır. Zihnin yapısı tam anlamı ile çalışma mekanizması tamamen çözülmemişken hipnozu terapi amaçlı kullanmak kısa sürede çok hızlı değişim sağlamak anlamında oldukça büyük bir psikolojik enstrüman olarak düşünülmelidir.
 
Bireylerin hipnoza karşı kuşkulu bakış açılarına yönelik açıklamalarımız ise şu şekilde sıralanacak gereksiz eksik ve yanlış bilgilerin giderilmesi amacına hizmet etmesi bakımından önem taşımaktadır .
 
Hipnozdan uyanmama durumu var mıdır ? Hemen belirtilmesi gerekirse hipnoz tam anlamı ile bilindik bir uyku durumu değildir tam aksine zihnin daha açık bir kapasitede çalışması durumdur, bu nedenle hipnozdan uyanamama durumu ve ihtimali kesinlikle yoktur.
 
Diğer bir yanlış öğreti ise ; kişi hipnoz da istemediği ya da özel bilgilerini kolayca terapistine anlatır mı ? Beynimiz çok farklı bir işleyiş sistemine sahip olduğundan dolayı istemediğimiz bilgilerin anlatılmasını farkında olsak ya da olmasak hiç bir şekilde anlatmak istemeyecektir bu durum terapi süreci içerisinde bu şekilde ifade edilmelidir.
Hipnozdan herhangi bir yan etkisi yoktur, unutkanlık ya da zihnin yavaşlaması gibi bir durum söz konusu değildir.
 
 
Öncelikli olarak yoğun stres durumuna yönelik hipnozun uygulanması ve hipnoterapi sürecinin evreleri şu şekilde belirtilmelidir ; öncelikli olarak kişiyi hipnozda trans hâline geçmesi sağlanır ve bu trans durumundan hareket ile derin bir rahatlık ( uyku modu ) gibi düşünülebilir sağlanmaya çalışılmaktadır, akabinde ise stres seviyesini artıran olumsuz şeylerin tek tek neler olduğu hasta ve terapist birlikte belirleyip stres oluşturan durumların etkisi hipnotik telkinler ile azaltılmaya çalışılır. Aynı şekilde kaygı oluşturan Problemlerin de belirtilen Yöntem ile etkisi azaltılmaya çalışılarak süreç bu şekilde başlatılmış olur.