Çocuklara Yönelik Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri

EĞİTİMLERİMİZ

Bu Alan Çocuklarımız İçin

1-Sınav Kaygısı ve Ders Başarısı :

     Çocuklarımızın anaokulu döneminden başlayıp , üniversite sürecine kadar olan zihinsel gelişimin , psikolojik gelişimin ve akademik gelişimlerinin takip edilmesi ile psikolojik sorunlarından arınmış , gelişim dönemlerine uygun modellerin ortaya çıkarıldığı bir çalışma modeli gelişim dönemlerine uygun olarak ; Çocukluk Dönemi, Erinlik Dönemi, Ergenlik Dönemi , Genç Yetişkinlik Dönemi ve Yetişkinlik Dönemi olarak her şamada karşılaşılabilecek sorunların önceden belirlenerek birlikte sorunsuz tamamlanması olarak hedeflenmektedir.

2-Davranışsal Problemler:

     Çocukların zaman zaman ortaya çıkardıkları problemleri ifade edebilme tarzları farklılık göstermektedir. Kardeş kıskançlığı durumu ile karşı karşıya kalan çocuğun tekrar alt ıslatma davranışını ortaya çıkarması, Boşanmış anne - baba ve boşanma sürecinde ise tırnak yeme , parmak emme gibi sorunlar ile problemi olduğunu bizlere ifade etmeye çalışmaktadırlar.Bu gibi daha pek çok ''Regresyon'' denilen sürece uygun davranışlar sergilemektedir. Bu gibi problemler ve çözümü için mutlaka biz uzman ile görüşülmesi gerekmektedir.

3-Konuşma Bozukluğu , Kekemelik :

    Küçüklerin konuşmayı yeni öğrendiği dönemlerin akabinde zaman zaman heyecan ya da strese bağlı olarak tutuk şekilde konuşabildikleri, kekeledikleri ya da bazı harfleri tam olarak çıkaramadıkları durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durum çocuğumuzun gelecek bir sonraki gelişim dönemini de olumsuz etkileyebilmektedir. Öz güven eksikliği , iletişim kurmada zorluk yaşamaları , pasif bir kişilik geliştirmelerine neden olabilmektedir.

4-Boşanma Sonrası Çocuklarda Oluşan Travmatik Durum :

  Anne ya da babanın evden ayrılması ile çocuğun bu duruma anlam verememesi , anne ya da babanın suçlandırılması ve buna bağlı olarak davranış değiştirerek , olumsuz , istenmeyen davranışlar gerçekleştirerek ebeveynleri kendince cezalandırma yöntemi olarak çocuğun kendini savunma mekanizmalarına yönelmesi ile bir dizi olası problemin ortaya çıkmasına zemin hazırlanmaktadır, çocuğun bu sürece hazırlanması ve aynı zamanda ailenin doğru davranış kalıpları edinmesi ve çocuk ile iletişimlerinde sağlıklı olan modelleri benimsemesi amacı ile uzman yardımı alması önerilmektedir.

5-Özel Çocuklarımız ,  (Zihinsel Yetersizliği Olan Çocuklar) Otizm vd. :

Otizm, Down Sendromu, Asperger, Rett gibi genetik kodlama ile ilgili olarak ortaya çıktığı düşünülen zihinsel yetersizliğin ya da özel olarak dünya ya gelen çocuklarımız ile ilgili uzun sürecek bir çalışma sistemi belirlenmelidir. özel eğitim gereksinimi olan çocuklarımızın başlıca eğitim aşamasında kullanılan modeli sık tekrar ve uzun soluklu eğitim çalışmalarının   gerçekleştirilmesi ile bu sorunun en aza indirilmesi sağlanabilir. Aynı zamanda özel eğitime gereksinimli çocukların anne baba , ya da tüm ailesine psikolojik desteğin sağlanması  bir bütün olarak bu sorunun çözümü için doğru bir şekilde çaba sarfedilmesi daha kolay bir şekilde çocuğun normalleştirilmesi ya da eğitilmesinde önemli bir nokta olarak düşünülmektedir.

6- Ergenlik Dönemi Problemleri : Çocuklarımıza artık çocuk dediğimiz de bile öfkelendiği çok hassas bir dönem olarak düşünebiliriz. Artık ani öfke patlamalarının , fiziksel değişimlerin hızlıca ortaya çıktığı, aile içerisinde asi olma duygusunun sıkça görüldüğü, ders başarısının önemini yitirdiği bu dönemin hasarsız atlatılması hem aile için hem de genç için dönülmez , telafi edilemez hataların önlenmesi adına çalışılması gereken bir dönem olarak nitelendirilebilir.

7-Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ;

  Günümüzde pek çok ailenin maruz kaldığı bu problem genel olarak çocuklarımızın aşırı hareketli , zaman zaman sakarlıklarının olduğu , tüm zihinsel yeterliliğe ve ders çalışmasına rağmen ders notlarının düşük olabileceği , anne - babanın artık yorulmaya başladığı ve kendilerini çaresiz hissetmelerine neden olan bir problem olarak kendini hissettirmektedir. DEHB'li çocukların tüm ders çalışma stratejileri yeniden düzenlenmeli, enerjilerini doğru yönlendirme yaparak olumlu duruma çevrilmesi sağlanmalıdır.

Yetişkinler İçin Çalıştığımız Alanlar

1- Stres ve Kaygı ( Anksiyete ) :

  Yaşamın getirdiği olumsuzluklar , iş hayatında ve özel hayatta ortaya çıkan zaman zaman çözümün olmadığını düşündüğümüz konular , sorumlulukların ağır gelmeye başlaması dönem dönem kendimizi kötü hissetmemize neden olabilmekte , çaresizliğe kapıldığımız duyguların , düşüncelerin profesyonelce gerçekleştirilen psikolojik danışmanlık süreci ile yeniden dizayn edilmesi ve belirtilen olumsuz yapıların ortadan kaldırılmasında önemli bir adım olarak ortaya çıkmaktadır.

2- Depresyon :

Günümüzde bir çok kişinin zaman zaman yaşadığı ve genel olarak her insanın hayatının belirli bir döneminde var olduğu depresyon şiddetine göre kişilerde olumsuz duyguların , hislerin oluşmasına , hiç bir şey yapmama isteği ve daha sonra bu durumun davranışlar dönüşmesine neden olmaktadır. Bu durumun uzun süre devam etmesi halinde genel olarak artık hayattan zevk alamama, insanlardan uzaklaşma isteği gibi daha pek çok olumsuz durumların oluşması, çözümsüzlüğün çaresizliğe doğru adım adım ilerlemesi ile tükenmişlik hissinin pekişmesini  ortaya çıkarmaktadır .Çözüm için yapılması gereken ilk şey depresyondan kurtulmak için bir psikolojik destek çalışmasını programınıza almanız ve uygulamaya geçme aşamasını gerçekleştirmeniz ile çok daha kısa sürede depresyondan tamamen kurtulmanızı sağlayabilirsiniz.

3-Yalnızlık Psikolojisi:

    Bir çok arkadaşımız olmasına rağmen , gün içerisinde pek çok kişi ile iletişim kurmanıza , eğleniyor-muş gibi olmanıza rağmen kimi zaman kendinizi soyutlanmış , insanlardan izole olmuş bir şekilde hissetmeniz, ağlama nöbetleri, duygusal çöküntü , umutsuzluk gibi psikolojik olarak sizi olumsuz etkileyen duyguların paylaşılması, irdelenmesi, yeniden yapılandırılması , hayattan daha fazla keyif alma imkanı sunmaktadır.

4-Psikoterapi Çalışmaları:

İnsan var ise sorun her zaman var olacaktır. o halde yapılması gereken ilk şey sorunlara yüklenen önemin azaltılmasıdır. Bunun için tamamen profesyonel desteğin alınması bir çok şeyi daha az kafamıza takmamızı sağlayacak ve zamanla kendimizi daha hafiflemiş hissedecek bir psikolojik yapıya ulaşacağımız temel alınan hedeflerimizdir.

5-Hipnoterapi :

İnsan zihninin boşaltılmasında en önemli çalışma modeli olarak da düşünülen hipnoz benliğimizi , bilinç ve bilinç altının sıkıntı ve stresten arındırılması ile kendimizi daha zinde hissetmemizi sağlamaktadır. ruhun ve bedenin aynı anda yenilendiği , nefes aldığı bu çalışmada kesinlikle bu alanda uzman olan kişiler ile birlikte çalışılması oldukça büyük önem taşımaktadır.

6-Öfke Yönetimi :

 İş yaşamının zorluklarına karşı zaman zaman öfkemizi kontrol altında tutamayabiliriz. Bu durum geri dönüşü zor olan sonuçları ortaya çıkarabilmektedir. İmajinason tekniği ve Bilişsel Davranışçı Terapi Modeli ile Kısa Süreli Çözüm Odaklı Psikolojik Danışma Süreci ile öfkemizin sağlıklı bir davranışa dönüştürülmesi kendimize katacağımız bir artı olarak düşünülmelidir.